Dlaczego Oscary są bez sensu? ?️ ? ?️

FacebookFacebook Messenger

Co roku po ceremonii wręczania statuetek wszyscy są wkurzeni dlaczego Oscara dostał ten a nie inny film. Zobaczmy listę 10-ciu przyczyn dlaczego nie warto sobie zawracać głowy Oscarami:

10. Brak jasnych kryteriów…

…zarówno dla nominacji, jak i wyboru laureatów. Wiadomo że członkowie Akademii Filmowej nagradzają najlepsze filmy, ale co to znaczy najlepsze? W efekcie po każdych nominacjach oraz po każdej ceremonii wszyscy narzekają że doceniono nie te filmy, które faktycznie na to zasługują.

9. Gorsza pozycja filmów nieanglojęzycznych

Wiadomo że Oscary są przyznawane przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, ale od wręczenia pierwszych statuetek w 1929 roku świat się zglobalizował. Filmy europejskie i azjatyckie są wyświetlane w kinach na całym świecie, a ich poziom produkcyjny nie ustępuje standardom Hollywood. Obecnie traktowanie filmów nieanglojęzycznych jako gorszej kategorii nie ma żadnego uzasadnienia.

8. Nagrody przyznawane na zasadzie „bo mu się należy”

Bo wszyscy wiedzą że jest wielkim aktorem, bo zagrała już tyle świetnych ról, ale jeszcze nie ma statuetki. Jeżeli opinia publiczna wystarczająco długo biadoli że ktoś jeszcze nie ma Oscara, ale na niego zasługuje, to na pewno go w końcu dostanie. Nawet jeżeli trzeba go będzie przyznać za kiepską role w marnym filmie.

7. Przemówienia nie na temat

Każda przemowa i wywiad osoby odbierającej statuetkę dotyczy wszystkiego, tylko nie filmu. Są podziękowania dla rodziny dzięki której dostali się na szczyt oraz dla całej ekipy dzięki której ten film powstał, są manifesty światopoglądowe i pogadanki o modzie. Szkoda że nie ma nic na temat filmu za który nagrodę właśnie trzymają w ręce.

6. Bezsensowne kategorie

Oscar Oscarowi nie równy. Statuetki są przyznawane zarówno w głównych, prestiżowych kategoriach takich jak najlepszy film czy najlepszy aktor i aktorka pierwszoplanowa oraz w mało istotnych kategoriach jak najlepszy montaż dźwięku czy najlepszy krótkometrażowy film animowany. Kogo to interesuje?

5. Wybory krytyków nie pokrywają się z wyborami widzów

Hej krytycy, nie zapominajcie że filmy to przemysł rozrywkowy, więc może warto docenić to co doceniają sami widzowie?

4. Brak popularnych filmów

Nie chodzi o to aby zrobić z Oscarów plebiscyt najbardziej kasowych filmów, od tego są rankingi box office, jednak jury wyraźnie woli filmy ambitne niż popkulturę. W ostatnich latach wśród nominacji zaczęły się pojawiać filmy superbohaterskie, a nawet te z Netflixa, ale to wciąż za mało. To że film opowiada o gościu w pelerynie nie oznacza że jest zły…

3. Poprawność polityczna

Mamy wrażenie że poruszane w filmie tematy, czy stosunek do takich spraw jak problemy społeczne, równość czy prawa człowieka są ważniejsze walory artystyczne ocenianych obrazów. To dobrze że twórcy poruszają ważne tematy, ale nie róbmy z Oscarów wiecu politycznego.

2. Gala wręczania Oscarów sama stała się spektaklem

Ceremonia rozdawania nagród stała się ważniejsza od nagradzanych filmów i grających w nich aktorów. Ważne jest jak kto wyglądał na czerwonym dywanie, co powiedział i z kim przyszedł, a nie film w którym zagrał.

1. Oscary są zupełnie nieistotne

To tylko nagrody za filmy, które nie mają absolutnie żadnego wpływu na nasze życie. Tymczasem ceremonia rozdania Oscarów, co roku ma status newsa numer jeden i nawet gdyby w tym czasie na Ziemię przylecieli kosmici, to nikt by tego nie zauważył.

Jeżeli uważacie że zapomnieliśmy o czymś, co sprawia że przyznawanie Oscarów jest bez sensu, to dajcie nam o tym znać w komentarzach poniżej. Nie zapomnijcie zaznaczyć opcji „Opublikuj też na Facebooku”.

FacebookFacebook Messenger
Komentarze